Alapok
2013.01.02. 23:20
Az okkultizmus az embernek a szellemi vilggal val kapcsolatt igyekszik kifejleszteni s szmra a szellem vilgba (fizikain tli vilg) betekintst nyjtani (misztikus lmny).
Az okkultizmus (a ’titkos, rejtett’ jelents latin occultus szbl) a termszetfeletti erkkel s a szellemvilggal kapcsolatos ismeretek sszefoglal elnevezse, amely magban foglalja az ezoterikus nzetek, kultuszok s varzsl-jsl praktikk teljessgt. Az okkultista ismeretek azon az elgondolson alapulnak, hogy a vilg osztatlan s oszthatatlan egysg, amelyben minden dolog kapcsolatban ll egymssal, de eme clszer s szksgszer kapcsolatok termszete nem rhat le az rzkszervekkel tapasztalt fizikai vilg tr- s idbeli kategriival. Ezek szerint a kzzelfoghat vilgon tli dimenzik megismerse egy magasabb rend tudshoz vezet el, s a beavatottak szmra egy tkletesebb, teljesebb ltllapotot nyit meg, akik ezltal kpesek a titkos termszetfeletti erket mozgsba hozni s cljaiknak megfelelen irnytani. Tbb, a mgival rokon praktika sorolhat ide, egyebek mellett a rossztl val vdelem, a szerencst hoz segtsg vagy a termszetfeletti hatalmakkal val kommunikci, illetve ezek irnytsa.
A nyugati gondolkods hagyomnyosan pejoratv rtelemben kezeli az okkultizmus fogalmt, noha gykerei az kori grg mveltsgbe nylnak vissza. Els megnyilatkozsi formit az elssorban Pthagoraszhoz ktd preszokratikus iskolhoz s a platni hagyomnyokhoz kthetjk, de rokonthatak az okkultizmussal a klnfle misztriumvallsok, a hellenisztikus mgia s alkmia, valamint a zsid kabbala is. A kzpkorban a katolikus egyhz a boszorknysgot s a mgit a pognysg tovbblsnek, illetve az rdg befolysnak tartotta s ldzte, de a humanizmus s a renesznsz idejn jabb virgkort lte a miszticizmus s az okkultizmus. A kzp- s jkori neoplatonistk az kori grg filozfit a zsid misztikval s a keresztny tanokkal tvzve alkottk meg okkultista tanaikat (Agrippa, Paracelsus, Eliphas Lvi, John Dee). Az jkorban – rszben Roger Bacon, Giordano Bruno s Emmanuel Swedenborg filozfiai alapvetseibl kiindulva – olyan okkultista irnyzatok jelentek meg, mint a rzsakeresztes mozgalom, a szabadkmvessg, Saint Germain grf teozfiai rendszere vagy Alessandro Cagliostro miszticizmusa. A 19. szzadban keletkezett egyes kisegyhzak s j vallsi mozgalmak eszmerendszerre szintn hatott az okkultizmus, sszefggsben a keleti tanok nyugati trhdtsval s a New Age mozgalommal; ezek kz tartozik a spiritizmus, az antropozfia, a szcientolgia, illetve a klnfle modern ezoterikus irnyzatok (pl. parapszicholgia, bioenergetika).
|