Mi is az a mgia?
2013.01.02. 21:27
A mgia a htkznapi nyelvben varzslst jelent, nha bvszeket is a mgus nvvel szoktk illetni. ltalnosan a kvetkezkpp jellemezhet: az elme titkos, termszetfeletti mdon hatst gyakorol a vilgra, valamely kvnt hats elrse rdekben.
"A mgia a legmagasztosabb, abszolt s isteni blcsessge a termszeti filozfinak"
A mgia s az okkultizmus szorosan sszefgg. A mgia a titkos (latinul okkult) hatalmakkal val kapcsolatot akarja ltrehozni. Az, aki a mgit gyakorolja, gy tesz, mintha hatalma lenne az okkult hatalmak felett. A mgia minden trtneti korban ltezett. Rokonsgot mutat az kori gnoszticizmussal, alkmival, asztrolgival. Abbl, hogy a mgia lnyege a rejtett, titkos informcik, amelyek csak nhny ember szmra hozzfrhetk, legalbb kt kvetkezmny levonhat. Az egyik, hogy a mginak sincs semmilyen empirikus, tudomnyos alapja. A mgit gyakorl emberek az okkult vilggal val kapcsolatrl sokflekppen, egymsnak ellentmondan szmolnak be. Az okkult vilggal val kapcsolat azonban sosem ellenrizhet, reproduklhat. A msik kvetkezmny, hogy a mgit a magukat beavatottnak mondott emberek minden korban olyan tuds, tapasztalat s kapcsolat birtokosainak tartottk, amelyre nem mindenki kpes. gy zleti vllalkozsokat, szektkat hoztak ltre sajt rdekeikben.
A mgia trvnyei
A mgia elmletei s trvnyei npenknt eltrnek, de megllapthat egy ltalnos rend, melyben benne foglaltatik a nyugati s kzel-keleti mgikus hagyomny legnagyobb rsze. A mgia trvnyei hrom elvben foglalhatk ssze: hasonlsgi (szimpatikus), ellenttes (antipatikus) s egyetemes elvek.
A szimptia elve
Ezen elv azt felttelezi, hogy dolgok a tvolbl titkos szimptia tjn hatnak egymsra, s hogy az impulzus tvihet az egyikrl a msikra, ezen hasonlsg felhasznlsval.
Trvnyei:
a tuds trvnye;
a hasonlsg trvnye (homeopatikus mgia);
a kapcsolat trvnye (tviteli mgia);
A tuds trvnye
E trvny azt jelenti, hogy egy bizonyos dolog vagy ltez ismerete hatalmat biztost fltte (amint az atom bels szerkezetnek ismerete lehetv teszi a fizikusok szmra, hogy energit nyerjenek belle). Ennek rtelmben a tuds hatalmat jelent.
A hasonlsg trvnye
A varzsl egy cselekmnyt utnoz, amelynek segtsgvel egy bizonyos kvnt hatst szndkszik ltrehozni. Ez a fajta mgia nevezhet ezrt homeopatikus vagy mmel mginak is. A varzsl a szertartsokon keresztl a termszet mkdst igyekszik befolysolni. Ez a mgia a hasonl hasonlt szl lltson alapszik. Minden olyan mgikus aktus, mely a makrokozmosz mikrokozmoszban val kicsinytett lekpezst jelenti, a homeopatikus mgia krbe tartozik (az asztrolgia s a voodoo baba a legismertebb formi).
Pldk a homeopatikus mgira: az ellensgt gy akarja megsemmisteni valaki, hogy kpmst srti meg vagy puszttja el, ugyanis ha a kpms srl, akkor az brzolt szemly is srl vagy meghal. gy pldul ha egy odzsibv indin rosszat akar valakinek, fbl elkszti a kpmst, s tt szr a szobor fejbe vagy a szvbe, azzal a szndkkal, hogy a t szrsa fjdalmat okoz az illet szemlynek. Ha azonban a szndka az, hogy az illet szemlyt meglje, akkor mgikus szavak ksretben eltemeti a fabbut. A perui indinok is gy jrnak el: zsrbl s fldbl formljk a csontokat. Maljfldn azt is fontosnak tartjk, hogy a bbunak tartalmaznia kell a clszemly testbl szrmaz anyagot, mint pldul a haj, krm.
A homeopatikus mgit nem mindig rossz cl rdekben alkalmaztk: alkalmaztk pldul a a szlsek megknnytsre is. A szumtrai batakoknl, ha egy n medd volt, akkor egy gyerek kpmst faragta ki fbl s lben tartotta, felltztette stb. Vagy az is gyakori, hogy egy medd hzaspr hv egy sokgyerekes apt, aki egy gyerek fabbujt tartja a medd apa fl s varzsmondkt mormol.
De alkalmazzk mg gygytsra is: a srgasgot gygytottk gy, hogy srga dolgokba ztk a bajt. A homeopatikus mgia, illetve a homeopatikus jelleg gygyts si formi azonban nem keverendek ssze a modern homeopatikus gygytssal.
Ezt a fajta mgit leginkbb a tpllk biztostsban szoktk alkalmazni. j-Guineban az a szoks, hogy a kkuszplmn tallhat rovart beteszik a lndzsjukban tallhat regbe, ahol a drdahegy illeszkedik, hogy a drdahegy is olyan szilrdan bekeldik a nylbe, mint a rovar a fba.
A kapcsolat trvnye
A kapcsolat trvnye azon elgondols megtestestje, miszerint brmely kt objektum, mely valaha kapcsolatba kerlt, kapcsolatban is marad, fggetlenl attl, hogy elvlasztdnak vagy sem. Nmely mgikus hagyomny szerint a kapcsolat gyenglhet tr s id fggvnyben, br teljesen soha nem sznik meg. A kapcsolat trvnye alapjn egy hajszl, egy krmdarab vagy egy vrcsepp (avagy brmi ms, ami kapcsolatban volt egykor az egynnel) felhasznlhat a varzslat kivitelezsben. A varzsls sikere nagyban fgg a kapcsolat erssgtl.
tviteli mgia, pldul az olyan szoksok, hogy a jszltt kldkzsinrjt elteszik, mert ennek megsemmislse a az jszltt csecsem sorst negatvan befolysoln (Kna).
Eurpban a fogak elhajtst vezte tilalom: ugyanis ha ezeket valamilyen llat eszi meg, akkor a gyereknek az llathoz hasonl foga fog nni.
Plinius azt rta: ha megsebestettl egy embert, s ezt fjlalod, akkor arra a kezedre kell kpnd, amely a sebet okozta, s akkor a szenved fjdalmai enyhlnek. Melanziaiban, ha egy frfi bartai birtokba jutnak annak a nylnak, ami a frfit megsebezte, akkor gyullads gtl falevelekbe gngylik a nyilat, annak rdekben, hogy a sebeslt gyulladsa enyhljn.
Eurpa egyes tjain, gy tartjk, ha valakinek a lbnyomba szget tnek, akkor az illet lesntul. De ugyanezt a mdszert vadszatnl is felhasznltk: a jobb hats elrse rdekben fontos volt, hogy a szg koporsbl legyen kihzva.
Az ellentt elve
Trvnyei:
A szembenlls trvnye;
A visszafordts trvnye;
Az entrpia trvnye;
A szembenlls trvnye
Azon az elven alapszik, hogy mindennek ltezik egy ellentte. Ezen ellenttes ernek az ismerete lehetsget ad a msik fl semlegestsre vagy megszntetsre. Ez a lehetsg azonban nem biztostk, hisz az ellenttek nem felttlenl puszttjk el egymst, nha vonzzk egymst (pl. mgnesessg). Az emltett bizonytalansgbl kvetkezik, hogy a szembenlls trvnyvel nehz dolgozni, hisz az eredmny is bizonytalan (az elemek taln semlegestik, taln erstik egymst).
Szembenllsra pldk: a vmprok irtznak a szentelt vztl, a kereszttl, vagy csak a szvkbe ttt karval lehet ket meglni; a vrfarkasokat csak az ezst sebzi; stb.
A visszafordts trvnye
Minden, ami megtehet, vissza is fordthat. Erre az lltsra pl a visszafordts trvnye. Ami ltrejtt lerombolhat, s ami leromboltatott rja ltrehozhat. A mgia ezen trvnyt kiegszti az entrpia-elv (mely a fizika tudomnynak is alaptrvnye - a termodinamika msodik trvnye). Annak rtelmben nehezebb rendet vinni egy rendszerbe, mint megszntetni azt, teht pteni, ltrehozni tbb energit ignyel, mint megsemmisteni. Egy varzslat ltrehozshoz nem pusztn az energira van szksg (ima vagy rtus), de ezt az energit akarat ltal a megfelel irnyba kell terelni. Ezzel szemben a varzslat megszntetshez mindssze fel kell tlteni az egynt vagy trgyat a megfelel mennyisg ellenttes energival (a szembenlls trvnye alapjn), s annak hatsa semlegestdik. Ebben az esetben csak az energira van szksg, az irny mr elre adott, gy az akarat ereje nem irnyt (kiegszt) hanem kzvetlen energia.
Az entrpia trvnye
Az entrpia-elv nem pusztn az elz trvnnyel sszefggsben hat a mgira, nmagban is fontos tnyez. Ezen trvny rtelmben minden zrt (kls hatsoktl mentes) termodinamikai rendszerben - ilyen az Univerzum is - az energia az egyenletes sztoszls fel halad, ezzel fokozatosan megszntetve a loklis rendszereket (melyek rendezettsge nagyobb az tlagnl). Ez addig folyik, mg egy kls erhatst nem gyakorol r. Ezltal meghatrozott rendet teremteni nehezebb, mint megszntetni azt, mivel a ltrehozsa a termszetes rend ellenben trtnik. Kimondja azt is, hogy alacsonyabb szintrl magasabb szintre (rendetlensg → rend) energia csak munka avagy tbbletenergia befektetsvel juthat. A mgiban ez a kvetkezkppen valsul meg: ahhoz, hogy a mgus a befektetett energit (alacsonyabb szint) sikeresen ltesse t a varzslatba (magasabb szint), szksge van az akarat irnyt erejre is, nem pusztn a rtusra. Minl ersebb a varzslat, annl tbb nyers energira s akaraterre van szksg a vgrehajtshoz.
Egyetemes elvek
Ezen elvben foglalt trvnyek nem pusztn a varzslsra vagy annak rszeire vonatkoznak, hanem a vilg mkdsnek egszre, okkult szempontbl vizsglva azt.
Trvnyei:
A vgtelensg trvnye;
A kiegyenltds trvnye;
A kvetkezmny trvnye;
A vgtelensg trvnye
Egy esemny lehetsges kvetkezmnyeinek szma vgtelen. Azt, hogy a valsgban mely lehetsg valsul meg, a valsznsge hatrozza meg (mely valsznsget a kls esemnyek befolysolhatnak). A mgia szerepe ezen valsznsg megvltoztatsnak elrse (a kvnt cl irnyba), a mgikus rtus energija s az akarater befektetse ltal. Minl tbb ll ezekbl rendelkezsre a varzsls aktusnl, annl valsznbb a kvnt lehetsg megvalsulsa (a varzslat "manifesztldsa"). Ezen trvny rtelmben minden mindennel sszefgg, s ezek egyttese alaktja ki a vgtelen lehetsgekbl a valsgot.
A kiegyenltds trvnye
Az egyensly trvnyeknt is ismeretes, sszefggsben ll a visszafordts trvnyvel. Kijelenti, hogy minden ervel (entitssal) szemben lteznie kell egy azonos - de ellenttes - enregij ernek (entitsnak) - vagy tbb, egymst az azonossgig kiegsztnek. Ez az elv a mgiban a kvetkezkpp valsul meg: ahhoz, hogy a varzslat hatsa valahol kifetdjn, valahonnan az az energia el kell vondjon (ha a varzslat est hoz valamely terletre, mstt szrazsg lehet). E trvny rtelmben valami nem szlethet semmibl.
A kvetkezmny trvnye
Ezt a trvnyt gyakran egyszeren csak karmaknt emlegetik, a keleti filozfik hatsra. A kiegyenltds trvnyvel egytt alkotja az oksg elvt, miszerint minden tettnek van valamilyen kvetkezmnye. lds kivarzslsa ldst hozhat a mgusra, amiknt tok tkot szlhet. Ez az elv is a homeoptia elvhez hasonl, miszerint hasonl hasonlt szl, ellenben ez a mgusra vetti azt vissza. A kiegyenltds trvnynek megfelelen azonban nincs teljesen rossz vagy j tett, mindkettnek lehet ellenkez irny kvetkezmnye. gy a mgusnak a tett lehetsges kvetkezmnyeit is mrlegelnie kell, mert esetleg rosszabbul jrhat a tettel (s annak kvetkezmnyeivel), mintha nem cselekedne.
|