Megint itt a vilgvge
Hrad 2014.09.14. 19:06
Nem kisebb tekintly tuds, mint Stephen Hawking lltja, hogy a kt ve felfedezett Higgs-bozon elpusztthatja az Univerzumot. Bizonyos energiaszint felett ugyanis az isteni rszecske elvesztheti stabilitst, s akkor j vkuum keletkezik, amely beszippantja a minket.
Ezttal nem az antianyag fogja felrobbantani, vagy egy risi fekete lyuk elnyelni az Univerzumot, most a Higgs-bozon a felels a vrhat katasztrfrt. A „most” azonban nhny szzmilli vvel odbb van, ha egyltaln bekvetkezik.
A vkuum krdse egy nagyon bonyolult problma, kezdte a magyarzta Horvth Dezs fizikus a Kossuth Rdi Szonda cm msorban. Peter Higgs s Francios Englert azrt kaptak tavaly Nobel-djat, mert tven vvel ezeltt rjttek arra, hogy a vkuum nem res. Egy olyan ertr tlti ki, amely kicsit hasonlt a mgneses trre, s amelyet Hawking Higgs-trnek nevez. Az elmlet szerint az elemi rszecskk ettl a trtl kapjk a tmegket. Az ertr legkisebb rtke, az ltala biztostott ernek a nullban van, teht ahol az ertr rtke nulla, ott van a legkisebb energia. Az ezzel klcsnhat rszecskk igyekeznek a nullba telepedni, mert ott vannak a legkedvezbb helyzetben. A Higgs-tr ezt megbontja, s van egy gynevezett „vkuum vrhat rtke”, amely nem nulla, s ez jelenti azt a minimumot, ahol a vkuum tallhat, mondta a fizikus.
A tudsok kiszmoltk, hogy ha a rszecskefizikai standard modell j, akkor lehet egynl tbb ilyen minimum. Egszen nagy energin elkpzelhet, hogy ha van egy msik minimum, akkor abba tcsszhat a vilg. Ezt gy kell elkpzelni – magyarzta Horvth Dezs –, mint egy vlgyet. Egy hegyi tban ll a vz, mellette pedig van egy vlgy, s addig, amg nem frnak lyukat a hegybe, a tban megmarad a vz. Ha azonban a vz ttri a hegyet, a mlyebb minimumba folyik le. A Higgs-trnek is van egy minimuma, amely „megmondja”, hogy az elektronnak s a tbbi elemi rszecskknek mekkora legyen a tmege. Ha az elektronnak ms lenne a tmege, akkor megvltozna az egsz vilg.
Az Univerzum benne van egy vlgyben, s krds, hogy van-e egy msik, mg mlyebb vlgy, de ennek nagyon kicsi a valsznsge. Minden, amit a vilgrl tudunk, az ellene mond ennek, tette hozz Horvth Dezs. Az, hogy a CERN-ben jraindtjk a nagy hadrontkztett, s elkezdik mg nagyobb energikon egymsnak lkni a rszecskket, semmivel nem fenyeget, nagyon tvol ll azoktl az energiktl, amelyekrl sz van. A kozmikus sugarakban vannak ilyen risi energik, de a jelenlegi technikval ahhoz, hogy olyan energij rszecskket lltsunk el, mint a legnagyobb energij kozmikus sugarak, akkora gyorstt kellene pteni, mint a naprendszer. Hawking elmlett a rszecskefizikusok nem tekintik komolynak, fzte hozz Horvth Dezs.
|